Bezpłatna dostawa od 99 zł

Jak urządzić pokój w stylu montessori

03 lipca 2019

Najważniejszą zasadą projektowania jest to, że pokój dziecięcy jest dla dziecka! To właśnie ono powinno czuć się w nim naprawdę dobrze. Pokój powinien być przyjazny, bezpieczny oraz umożliwiający wszechstronny rozwój malucha. Dobrze zaplanowana przestrzeń sprzyja rozwojowi kreatywności i samodzielności. Pokój dziecka to szczególne miejsce w całym domu, jest to miejsce zabawy, nauki, odpoczynku, a także miejsce w którym można się skryć przed całym światem.

Projektowanie pokoju w stylu Montessori nie jest łatwe, ale ostateczny efekt całkowicie wynagradza wszelkie trudy. Poniżej przedstawiamy 12 wskazówek, które z pewnością ułatwią zadanie.

1. Swobodny rozwój dziecka jest podstawą w planowaniu przestrzeni dla dziecka.

2. Bezpieczeństwo - przestrzeń pozbawiona jest niebezpiecznych przedmiotów takich jak kontakty, wystające kable, ostrych zakończenia. Bezpiecznie planowana przestrzeń przez minimalizowanie ograniczeń korzystnie wpływa na rozwój młodego człowieka.3. Wystrój dostosowany do wieku dziecka, inaczej planujemy przestrzeń dwulatkowi, inaczej starszakowi. Dobrze jest zaangażować dziecko w wystrój swojego pokoju.

4. Swobodny dostęp do mebli, zabawek i sprzętów w pomieszczeniu - pozwala to na rozwój odpowiedzialności oraz możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. Dziecko samo decyduje, którą zabawką może się w danej chwili bawić nie musząc prosić rodziców o pomoc.5. Porządek, pozwala na utrzymanie koncentracji, pomaga rozwijać uwagę dziecka. Ograniczanie zabawek do minimum, dobrym pomysłem jest „wysyłanie zabawek na wakacje” i ciągłe podmienianie ich.

6. Dekoracje stanowią kolejny istotny element w organizacji wnętrza. Ocieplają pokój, który dzięki nim staje się bardziej przyjazny. Dekoracje mogą być inspirowane naturą, to doskonały pomysł na naukę przez zabawę. Dobrym pomysłem także jest oprawianie w ramki rysunków i prac plastycznych dziecka oraz samodzielne tworzenie dekoracji jak np. zasuszone liście czy alfabet.7. Łóżko w pokoju dziecka jest nie tylko miejscem do odpoczynku, ale także doskonałym miejscem do zabawy czy nauki. Ważne jest aby wysokość była dostosowana do wzrostu, tak żeby dziecko mogła samodzielnie z niego korzystać, rozwija to poczucie niezależności.

8. Stół i krzesła, oczywiście dostosowane do wzrostu malucha, to istotne miejsce do zabawy i nauki.9. Lustro - dzieciaki uwielbiają zabawy z lustrem, oczywiście powinno być przy podłodze zawieszone tak żeby dziecko miało swobodny dostęp do niego. Wspólne zabawy przy lustrze z pewnością dostarczą chwil pełnych śmiechu.

10. Mata lub dywanik, to dodatkowe miejsce do zabawy.

11. Swobodny dostęp do książek.

12. Kontakt z naturą, kwiaty w pokoju dziecka ożywią przestrzeń, a także wpłyną na rozwój odpowiedzialności. Dziecko, kwiat i konewka to układ idealny.

Nasze propozycje do pokoju w stylu Montessori:


DrzewaNASA & SpaceXPtaszkiW lesie


Strony główna blogaOdkryj nasze plakaty


Akceptujemy płatności
Made with in Szczecin